O Humanae Vitae po 50 latach. Konferencja naukowa.

k00250 lat temu bł. papież Paweł VI opublikował encyklikę Humanae Vitae, o moralnych zasadach przekazywania życia ludzkiego. Był to ważny głos Kościoła wobec zmian kulturowych i społecznych końca lat ’60 ubiegłego wieku. W encyklice papież przypominał naukę Kościoła dotyczącą przekazywania życia, ale wskazywał również na uniwersalny wymiar zasad moralnych dotyczących tych ważnych kwestii.

Treść i znaczenie tego dokumentu przypomniano podczas konferencji naukowej, jaka odbyła się w sobotę w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy. Pierwszą konferencję dotyczącą integralnej wizji człowieka (ciało, dusza i duch) wygłosił biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Był to wstęp do kolejnych prelekcji. O miłości małżeńskiej i odpowiedzialnym rodzicielstwie – głównych fundamentach encykliki – mówił ks. prof. Piotr Kieniewicz. Antropologiczny wymiar dyskusji o Humanae Vitae przybliżył dr Michał Gierycz z Warszawy. Natomiast o nierozerwalności jedności od rodzicielstwa mówił dr Jacek Pulikowski z Poznania.

Wszystkich konferencji można posłuchać na stronie Radia Plus